DAĞ BİSİKLETİ DİSİPLİNLERİ

Diğer bisiklet türlerine göre çok daha yaygınlaşmış bisiklet tipidir. Kullanım rahatlığı, dengesi, kontrol edilebilirliği ve çeşitli zemin şartlarına uyumlu yapısı dağ bisikletlerinin yaygınlaşmasının temel sebeplerindendir.

“CROSS-COUNTRY” (Olimpic)

“Cross-country” yarışları, 5 ilâ 9 km’lik inişli-çıkışlı (teknik inişleri, orman yolları, taşlık patikaları ve engelleri olan) parkurlarda yapılır. Yarış süresi, kategoriye bağlı olarak 1 saat 15 dakika ilâ 1 saat 45 dakika arasında değişir.

“CROSS-COUNTRY” MARATON

Maraton yarışı, “cross-country” yarışının 60 ilâ 120 km’lik bir mesafe üzerinden yapılan uzun şeklidir. Bir diğer özelliği, meraklısından profesyoneline bütün kategorilerden bisikletçilerin bir arada yarışmalarıdır. Maraton yarışları dağlık bir bölgede yapılır. Olimpik “cross-country” formatının aksine, bisikletçiler bir noktadan asla ikinci kez geçmezler.

“DOWNHILL”

“Downhill” (DHI olarak da anılır)(yokuş-aşağı), bisikletçinin zamana karşı bir dizi hızlı ve teknik geçitleri geçtiği bir yarıştır. Katılımcı, yol boyunca ağaç kökleri, çukurlar, tümsekler ve diğer doğal engellerle başedebilmek için ince teknik ve kullanım becerilerinin yanısıra, cesaret de göstermelidir. Sürat, erkeklerin yarışlarında yaklaşık 80 km/h’e ve bayanlarda 70 km/h’e yaklaşır.

“FOUR-CROSS”

“Four-cross”da (çoğu kez “4-cross” veya “4X” olarak kısaltılır), dört katılımcı, art arda eğimli virajlardan ve atlamalardan meydana gelen bir pistten aşağı sürmek üzere birlikte başlarlar. Yarışlar çok çabuk gerçekleşir (30 saniye ilâ 1 dakika arasında) ve bisikletçiler arasında şiddetli ve çok çekişmeli bir yarış geçmesini sağlar. Kazanan, bitiş çizgisini ilk geçendir. “Four-cross” yarışları, birkaç eleme turu yapılarak gerçekleştirilir.

Foto Galeri: